Прочетен: 8143 Коментари: 9 Гласове:
Последна промяна: 29.10.2012 14:19
Президентът Росен Плевнелиев обмисля да наложи вето върху закона за водите, ако заложеното в него уедряване на ВиК сектора не се случи, съобщава в днешния си брой в. "Труд".
http://www.dnevnik.b...ite_ako/?ref=id
Пред изданието държавният глава заявява: "Имам подозрението, че добрата идея на вносителите - министерствата на регионалното развитие и на екологията, за консолидиране на ВиК дружествата ще бъде отхвърлена от парламента. Ако това се случи, не изключвам да наложа вето....
Ще следя много внимателно дали ...ще създадем една система, която ще създаде предпоставки за милиардни инвестиции чрез публично-частни партньорства, в интерес на развитието на този толкова важен сектор, знаейки, че водата е следващият петрол."
Дали обаче г-н Президентът си дава сметка, че уедряването на ВиК сектора е другото име на монополизирането и централизирането му!?
И защо му е на г-н Президента създаването на още един монопол, този път Водния, след като българското население и без това е доведено до просешка тояга от вече съществуващите електрически, газови, нефтени, телекомуникационни и хранителни монополи!?
Дали не за да може Водният монопол да има гарантирана печалба, като монополно подчини и изнудва хората така, както успешно го правят и всички други монополи - газ, ток, телефони и интернет и т.н.... защото доказано е – монополният корпоративен бизнес е най-печелившият в човешката история. И не за друго, а защото монополизмът е срастването на политиката с търговията – изключително опасна симбиоза!
Особено ме притеснява следното изречение на президента - "водата ще е следващият петрол!"... като че ли петролът ни донесе нещо хубаво?!... нeщо друго освен робска зависимост и постоянно покачване на цени???!...
Нима и този път Ванга ще е права: "Водата ще стане по-скъпа и от златото!"??!!?
Президентът твърди, че укрупняването на водните стопани ще привлече инвестиции. Така ли е наистина!?
Нека да си спомним до какво ни доведе укрупняването на стопаните на електричеството ни, или на отоплението ни, или на интернета и телефоните ни, или на храната ни в световните вериги супермаркети – единствено до всекидневно, ежечасно, ежеминутно повишаване на цените...
А и всички знаем какво се случва, когато президентът се заеме да привлича инвеститори - започва да дава безвъзмездно българска земя на чужденци срещу мътното и неопределено "високи технологии"!
Не случайно Сдружението на общините е против налаганото от централната власт ведно с Президента уедряване на водните дружества. Защото това уедряване ще е още един узаконен лост за изнудването на малките общини от страна на правителството, като се отнемат и малкото им останали местни отговорности и възможност за контрол!
За никого у нас не е тайна окаяното финансово състояние на общините, почти половината от които са докарани до състоянието на практически фалит. Но малко се говори у нас за истинския виновник за това окаяно състояние – централното правителство!
Защото именно централното правителство на България е отнело всякаква икономическа независимост на българските общини. Приходите на абсолютно всички общини отиват директно в централната хазна! И централната хазна е тази, която определя съвсем централно-правителствено кои общини колко и дали изобщо ще получат държавно субсидиране! Също централната хазна е и тази, която има решаващата дума кои общини и по какъв начин ще имат достъп до централизираното европейско финансиране.
Правителството държи икономическите лостове на общините и правителството определя тяхното финансово състояние.
А при така видната война на централните политици срещу местната власт чрез изземване на общински правомощия няма как да очакваме да имаме силни и проспериращи общини!
Децентрализацията на властта и силно местно самоуправление са отколешен проблем на нашата политическа система!
Демокрацията и централизацията са взаимно изключващи се понятия.
Централизацията и стремежът към уедряване са присъщи за един отдавна отминал обществен строй – този на крупните феодали, които са се стремели да заграбят и уедрят все повече земи ведно с хората върху тях!...
Тагове:
Може ли Земята да стане рай?
National Interest: Украинската политика ...
29.10.2012 16:18
Това, че не можеш да си вземеш вода от друг град не значи, че тази вода не е на хората на този град! А щом водата е на хората от града, те и трябва да я управляват и стопанисват - чрез водни бордове с широка представителност от населението.
29.10.2012 21:54
30.10.2012 06:38
Лошото е, че пак не случихме на президент. Предишният бе активен, от него излизаха идеи, които той даваше на мафията, сегашният президент е пасивен, на него дават идеите, а възможностите му са такива, че едва ли различава топло от студено. Затова вместо на представителна фигура, внушаваща уважение, той прилича на уморен кон, който стопаните са го пребили заради неумението му да им служи. Проституирането с водата ще продължи.
30.10.2012 13:10
Коста е много прав в детайлите за Софийска вода, но в страната ни не е само тя. Да не говорим, че концесията и изпразването на Софийското ВиК стана преди 2000-та. По-паметливите могат даже да си припомнят кой какъв го играеше по това време.
Но, ето какво ме накара да коментирам:
"Демокрацията и централизацията са взаимно изключващи се понятия."
Теоретично, да. На практика, няма и никога не е имало демокрация. Това е една широко разпространена заблуда, с цел манипулиране настроенията в обществото за по-лесното му контролиране.
Римската империя е просъществувавала и достигнала своя възход само и единствено благодарение на робския труд. Нищо ново под Слънцето не е измислено в тази насока през последните хилядолетия. Рим отдавна е само спомен, но концепцията за използване на себеподобните - не е. Единствената промяна е в използваните методи за обществена и персонална манипулация.
"За никого у нас не е тайна окаяното финансово състояние на общините, почти половината от които са докарани до състоянието на практически фалит. Но малко се говори у нас за истинския виновник за това окаяно състояние – централното правителство! Защото именно централното правителство на България е отнело всякаква икономическа независимост на българските общини."
Така е, но защо се споменава само половината от проблема. Ами крадливите кметове и общински съветници, чакащи на пусия с протегната ръка към всеки по-официално облечен, дръзнал да прекрачи прага. Безбройните разрешения за строеж по морето, сертфицирана малоимотност на определени категории българи в морските общини и други зулуми за имтони заменки/подменки и всякакви -енки трудно биха могли да се квалифицират като дело само и изключително на централната власт.
Да сте виждали някога нива на плажа? Не е ли малко чудно, как така някои възстановиха само с декларации прадядовата си собственост точно на 1-ва линия? А други отговорни веднага кандисаха?!!
Всички знаем известната бг поговорка "Рибата мирише откъм главата!"
Партийният и институционалният принцип в една политическа система е предпоставка за крадливост.
Това, че не можеш да си вземеш вода от друг град не значи, че тази вода не е на хората на този град! А щом водата е на хората от града, те и трябва да я управляват и стопанисват - чрез водни бордове с широка представителност от населението.
Да, разбира се. За водата е правилно - общинска собственост! Но токът няма как...
Природата е пълна със свободна енергия - морските вълни, слънчевите лъчи, силата на ветровете, дори свободният електрически заряд на атмосферата ни - всичко е енергия, и то свободна и принадлежаща на всички ни.
Вече са разработени и свободните научни методи за използването на свободната енергия на природата.